مجری ، مشاور و متخصص پوشش های صنعتی ، حفاظتی و ضدخوردگی

متخصص پوشش های تفلون صنعتی PTFE و پوشش های نچسب

پوشش تفلون

پوشش تفلون چیست

نویسنده: iransite iransite/یکشنبه, 04 اسفند,1398/دسته ها: مقالات

رتبه بندی این مطلب:
5.0


پوشش های تفلون انواع مختلفی دارند که هر کدام با توجه به مصارف آنها از ترکیب های مختلفی از مواد پلیمری ساخته می شوند. اصول ایجاد یک پوشش تفلون بر دو مرحله استوار است؛ 1- مرحله غوطه وری یا اسپری که رنگ را روی یک زیرلایه فلزی پوشش می دهند، 2- مرحله پخت پوشش که مواد فرار اضافی از ترکیب پوشش خارج شده و باندهای ایجاد شده بصورت بسیار قوی شکل می گیرند. پوشش تفلون با نام های اختصاری PTFE و PFE بیشترین مصرف را در صنایع پیچ و مهره دارند. اغلب این پوشش ها روی استادبولت ها و در مصارفی که در پتروشیمی ها و صنایع رنگ و غیره که در مجاورت محیطهای خورنده واقع می شود از آنها استفاده می شود.

پوشش تفلون

 

مهم ترین خواص پوشش تفلون


–    پوشش دولایه دارای خواص نچسب
–    پایداری حرارتی بالا
–    خاصیت آبگریز
–    مقاومت به سایش بالا
–    مقاومت بالا در برابر اشعه  UV
–    مقاومت شیمیایی بالا

 

انواع پوشش تفلون صنعتی


پوشش تفلون صنعتی polytetrafluoroethylene) PTFE )


پوشش تفلون صنعتی PTFE عمداتا دارای دو لایه یا دو کوت می باشند. لایه اول پلیمرو لایه دوم تاپ کوت یا لایه فوقانی نامیده می شوند این محصولات در دمای (260°C/500°F) کمترین ضریب استحکاک را دارا می باشد. این نوع پوشش در برابر ساییدگی و مواد شیمیایی مقاوم می باشد. مواد اولیه و خام این پوشش فقط به صورت مایع در بازار موجود می باشد.
 


پوشش تفلون صنعتی (FEP (fluorinated ethylene propylene copolymer 


جالب است بدانید این نوع از پوششهای نچسب زمانی که در حالت پخت قرار دارند ذوب شده و باعث ایجاد سطحی رقیق می شود که از چسبیدن خمیر به سینی ها جلوگیری می کند. پوشش تفلون صنعتی دارای مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی می باشد. تحمل درجه حرارت در این پوشش 204°C/400°F. FEP میباشد. مواد اولیه و خام این پوشش در دو حالت مایع و پودر در بازارهای صنعتی یافت میگردد.


پوشش تفلون صنعتی PFA 


این پوشسش نچسب نیز مانند پوشش های PFA عمل می کند بااین تفاوت که مزایایی را نسبت به تفلون های FEP دارا میباشد که می توان به تحمل حرارت تا (260°C/500°F) و ضخامت 1000 میکرومتر (40 mils) اشاره کرد.مزایای این پوشش آن را در حوزه های صنایع غذایی و پخت نان محبوب ساخته است. مواد اولیه و خام این پوشش در دو حالت مایع و پودر در بازارها یافت میگردد.

 

 پوشش تفلون صنعتیFEP


پوشش تفلون صنعتی ETFE جز دسته کوپلیمرها محسوب میشود که در گروه های tetrafluoroethylene و ethylene قرار دارد این نوع محصول با نام تجاری Tefzel شناخته شده و به فروش می رسد. از مزایای این پوشش می توان به مقاومت در برابر مواد شیمیایی و همچنین استفاده مداوم درجه حرارت 149°C/300°F اشاره کرد.


 
پوشش های روان کننده خشک (Dry Lubricant)


پوشش های روان کننده خشک نوعی از پوشش های تفلون هستند که برای استفاده در سطوح روغنی تحت فشار بالا و شرایط سخت مورد استفاده قرار می گیرند. درجه حرارت تحملی این پوشش در حدود 260°C/500°F تا 371°C/700°F. می باشد.

 

پوشش تفلون


کاربرد پوشش دهی تفلون در صنایع مختلف


•    صنایع فولاد
در صنعت فولاد از PTFE در انواع ياطاقان ها، چرخ دنده ها، قطعات نورد آلومينيوم، پالت و ... استفاده مي شود.


•    تجهیزات آزمایشگاهی
در تجهیزات آزمایشگاهی به طور مثال مگنت آزمایشگاهی یا همان مگنت تفلونی معمولا با تفلون یا خیلی کم با شیشه روکش دار می شوند.


•    صنایع نفت و گاز
در صنعت و گاز به سبب تحمل حرارتي خوب، مقاومت هاي شيميايي عالي و نيز مقاومت هاي مکانيکي بالا، پلي اتراترکتون PEEk يکي از انتخاب هاي مناسب در اين صنعت بخصوص براي آب بند شيرها، رايدر رينگ و گايد رينگ ها مي باشد.


•    صنایع خودرو سازي
از پلي يورتان ها مي توان در تمام اتومبيل استفاده کرد از جمله بدنه خودرو، سقف و ...که باعث کاهش مصرف سوخت، کاهش وزن، افزايش راحتي و افزايش مقاومت در برابر خوردگي مي شود. پلي يورتان يک ماده بسيار کار آمد جهت عايقکاري ديوار، سقف، لوله و حتي پنجره مي باشد.


•    صنایع الکترونیک
بدليل اينکه PTFE، عايق خوبي در برابر جريانات الکتريکي حتي تا Volt/Mil 500 محسوب مي شوند، مورد استفاده قرار مي گيرد. همچنين براي جلوگيري از قطع شدن سيم ها بعنوان محافظ عمل مي کند.


 

Print

تعداد نمایش ها (7)/نظرات (0)

انتخابگر پوسته

آدرس کارخانه

تهران ، بزرگراه امام رضا ، شریف آباد ، شهرک صنعتی عباس‌آباد ، خیابان یازدهم ، پلاک 752

تلفن های تماس:

اطلاعات تماس شما

بازخورد شما